Friday, October 19, 2007

Po szczycie G6 - przed świętami bez granic.


No i ministrowie pojechali. Cieszy treść komunikatu końcowego. Zapowiedź zniesienia granic wewnętrznych UE jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia to realizacja od dawna przygotowywanego scenariusza. To swego rodzaju prezent dla przyjeżdżających do Polski na święta mieszkańców Niemiec i innych krajów "starej" UE. Jednocześnie będzie to też ostatni okres na testowanie systemów informatycznych, które mają zapewnić sprawne wejście w życie ustaleń układu z Schengen.


Warto wspomnieć tutaj o kilku istotnych terminach, które mają związek z naszym beztroskim podróżowaniem po krajach UE. Na początek SiS. W Polsce zakończyły się jeszcze w sierpniu testy techniczne systemu SiS One 4 All. Ten system, to zaproponowana przez Portugalczyków nakładka programu komputerowego Schengen Information System, który magazynuje i przetwarza informacje dotyczące ruchu osób i towarów na terenie UE. System ten powstał w latach 70 jest więc dość przestarzały technologicznie. Nie można na przykład umieszczać w nim danych multimedialnych (zdjęcia, film, próbka dźwięku). Dlatego w krajach UE od dawna trwają pracę na tak zwanym SiS II, czyli SiS poszerzonym o możliwość kodowania i przekazywania danych multimedialnych. Problem polega na tym, że przygotowania do wprowadzenia SiS II przedłużają się w Unii i wiadomo od wielu miesięcy, że nie da się wprowadzić systemu SiS II w terminie, w którym Polska i inne kraje nowej UE mają wejść do strefy Schengen, a nie jest specjalnie szczęśliwym rozwiązaniem aplikowanie w Polsce systemu SiS, któy tak czy tak lada moment zostanie zastąpiony nowym.

Dlatego właśnie w pierwszej połowie tego roku podsekretarz stanu w MSWiA, Grzegorz Bliźniuk odebrał w Portugalii pakiety startowe SiS one 4 All (coś jak płyty z Windows XP, tylko ściśle tajne). Do tego systemu muszą zostać podłączone wszystkie najważniejsze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju: Policja, Straż Graniczna, ABW, AW i inne. W lipcu 2007 zakończyły się techniczne testy. Do grudnia 2007 trwać będą szkolenia, bo końcówka tego systemu i osoby potrafiące system obsługiwać powinny znaleźć się we wszystkich komisariatach, strażnicach i delegaturach odpowiednich instytucji.

Wygląda również na to, że usunięte zostały ostatnie przeszkody polityczne - świadczy o tym dobitnie treść końcowego komunikatu szczytu G6 w Sopocie, oraz jak sądzę pozytywny dla Polski przebieg szczytu UE w Lizbonie.

Słowa podziękowania na pewno należą się stojącym na co dzień w cieniu urzędnikom MSWiA: sekretarzom stanu Wiesławowi Tarce, który odpowiada w ministerstwie ze sprawy międzynarodowe i Grzegorzowi Bliźniukowi, który nadzoruje informatyczną część przedsięwzięcia. Koordynuje to wszystko żelazna dama departamentu UE w MSWiA, pani dyrektor Małgorzata Kutyła oraz jej zespół. Widziałem też w hotelu Grand jak uwijają się przez cały tydzień moi niedawni współpracownicy z biura rzecznika: Emilia Salach-Pezowicz, Jarek Buczek i Sebastian Górkiewicz. Dobra robota, gratulacje!

No comments: